Anne Sütü Önemi ve Sağlığa Faydası

Anne Sütü Önemi ve Sağlığa Faydası

Anne Sütü Önemi ve Sağlığa Faydası

Anne sütü bir bebeğin ilk altı ay boyunca alabileceği besileri önerir. Her ne kadar anne sütünün yerine geçmesi için formüller üretilse de anne sütü kadar besin içeremez. Tabii ki her kadın emziremeyebilir. Anne sütü bebek için ne kadar önemli olursa olsun anne ile bebek arasında ki ilişki de bir o kadar önemlidir. Anne emziremiyorsa bu olumsuzluğu bebeğine yansıtmamalıdır. Emziren anneler ise yedikleri ile bebeklerine fazlaca destek sağlayabilir. Yeni doğan bebeklerin emdiği ilk süt sarımsıdır ve bebeğin ilk aşısı olarak nitelendirir. İçerisinde bulunan bakteri oranı ile bebeğin vücut direncini alıştırır ve yükseltir. Yeni doğan bebeklerin ilk altı aylık gelişimi en hızlı gelişimidir. Zihinsel ve mental açıdan güçlenmeleri ve gelişimlerini eksiksiz tamamlamaları için anne sütü çok önemlidir. Anne sütünün içerisinde probiyotikte bulunur bu probiyotik sayesine bebeğin yeni yeni sindirime alışmaya çalışan bağırsaklarına destek olur. Annenin de probiyotik alması anne sütünün kalitesini artırır. Anne sütünün içerisinde su bulunduğu için yeni doğan bebeklere çok sıcak olmadığı sürece su verilmeyebilir. Anne sütünün içerisinde vitamin, mineral protein ve karbonhidrat gibi vücudun ihtiyaç duyduğu bütün besinler vardır. Anne düzenli ve dengeli beslenmelidir. Annenin tükettiği her şey sütünde bulunur. Anne dengeli beslenir ise bebeğini de dengeli beslemiş olur. Su tüketimi de anne sütünün artmasına destek olur.

Anne Sütü Pompalanması

Anne sütünü pompalamayı düşünüyorsanız bu kararı erkenden vermek önemlidir. Pompalamaya erkenden başlarsanız sütünüzü artmasına ve gelmesine destek vermiş olursunuz. Pompalama türüne de karar vermek de süt verimi için önemlidir.

  • Elektrikli pompalar: Bu pompaların emiş gücünü makine yardımıyla ayarlarsınız. Bu cihazlardan verim alabilmek için önce bebeklerin nasıl emdiğini öğrenmeniz gerekir. Bebekler yavaş emerler ve birkaç dakika içerisinde hızlı emmeye geçerler. Makinede de bebeği taklit edercesine önce yavaş sonra ise güçlü emiş gücüne ayarlamalısınız.
  • Manüel yani eliniz ile sıkacağınız bir süt pompası alacaksanız tek elle kullanılabilir ve konfor sağlayacak bir model seçmeniz önemlidir. Çünkü Kendi başınıza da bu işlemleri yapabiliyor olmanız önemlidir.

Sağlık ile alakalı merak ettiğiniz konular için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir