Ayak Mantarı Nasıl Oluşur?

Ayak Mantarı Nasıl Oluşur?

Ayak Mantarı Nasıl Oluşur?

Ayak mantarının oluşum sürecindeki ilk belirtisi ayaktaki kızarıklık olarak görülüyor. Bunun yanında ilerleyen süreçlerde kızarıklık oluşan yerlerde dökülme ve yanma meydana geliyor. Bu durum ise ayağın yara olmasına ve su toplamasına neden olur.

Günümüzde ayak mantarı en fazla görülen rahatsızlıklar içerisinde yer alıyor. Bunun sebebi ayak temizliği ve ayakkabı temizliğinin yeterli bir şekilde yapılamamasıdır. Genellikle ayak mantarı 25 ile 40 yaşları aralığında görülüyor.

Ayak Mantarı Neden Oluşur?

Ayak mantar genellikle hijyene dikkat etmeyen kişilerde oluşuyor. alınabilecek birkaç önlem ile ayak mantarından kısa süre içerisinde kurtulmak mümkündür.

  • Ayağın nemli ortamlarda saatlerce beklemesi ayak mantarı oluşumunun başlıca sebepleri içerisinde gösteriliyor.
  • Ayak mantarı genellikle yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanıyor. Bu nedenle ayakkabı alırken ayağı rahat ettiren ve koku yapmayan ayakkabılar tercih edilmelidir.
  • Ayak mantarından korunabilmek için herkesin kullandığı alanlar da ayakkabı çıkarılmaması gerekiyor. çoğu kişinin serinleme amacıyla ayakkabı çıkardığı görülüyor. Fakat bu durum ayak mantarına davetiye çıkarıyor.
  • Şeker hastalığı olan kişilerde kronik olarak oluşan ayak mantarı insülin seviyesinin ayarlı bir şekilde tutulması sonucunda bu durumdan kurtulabilirler.
Ayak Mantarı
Ayak Mantarı

Ayak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

İlk olarak mantar belirtisi görüldüğünde doktora başvurulmalıdır. Uzman doktor tarafından ayak mantarı tanısı konulduktan sonra verilen ilaçların aksatılmadan kullanılması gereklidir. Doktorun yazmış olduğu ilaçların Ortalama kullanım sureleri 25 gün ile 2 ay arasındadır. Fakat ayak mantarına bu süre sonrasında tekrar yakalanmamak için birkaç hijyen önlemi almak gerekiyor.

Genellikle ayak mantarı ayak temizliğini imal eden kişilerde görülür. Bu nedenle ayak mantarı tedavisi bittikten sonrada dikkat edilmesi gereken altın kurallar mevcuttur. Ortak kullanılan terlik, galoş gibi ayak hastalıklarına davetiye çıkaran yerlerde kesinlikle kişisel malzemenin bulundurulması gereklidir. Özellikle spor salonlarında ve spa merkezlerinde bir çok kişi tarafından giyilen terlikler, ayaklar için inanılmaz hastalıkları barındırıyor.

Çoraplar günlük olarak veya uzun saatler boyunca ayakkabılı bir şekilde giyildikten sonra çıkarılarak ayakların havalandırılması gerekiyor. Bunun yanı sıra her gün 2 ile 3 kez ayakların yıkanması ayak mantarına karşı ayakları muhafaza etmektedir.

Daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir