Hamileler Nasıl Beslenmelidir?

Hamileler Nasıl Beslenmelidir?

Hamileler Nasıl Beslenmelidir?

Hamileler nasıl beslenmelidir sorusu sıkça merak edilenler arasındadır. Hamilelikte çok yemektense sağlıklı ve bol ara öğünlü yemek önemlidir. Günlük alınan kalori miktarı normalin çok çok üstünde olmasına gerek yoktur. Bazı anneler çok yediklerinde bebeklerini daha iyi beslediklerini düşünmüş olabilirler ama bu düşünce yanlıştır. Günlük omega, vitaminler ve protein açısından yeterli olan besinleri tüketmek bebeğinize daha iyi gelecektir.

Omega ve protein alımını süt, peynir, balık, et ve yoğurt gibi besinlerden sağlayabilirsiniz. Omega ve değerli yağlar kuruyemişlerde de bolca bulunur. Bebeğinizin ve sizin gelişiminiz için kuruyemiş tüketmek çok önemlidir. Bebeklerin zekâ gelişimi olumlu yönde etkiler ve artırır. Öğünlerde dengeli davranmak çok önemlidir. Tabağınızda protein, karbonhidrat ve yağı dengeli şekilde dağıtırsanız beslenmeniz daha sağlıklı olur. Hamilelikte fazla karbonhidrat içeren besinlerden uzak durmakta fayda vardır. Karbonhidrat içeren besinler arasında yağlı kızartmalar, fastfood yiyecekler bulunmaktadır.

Fastfood tüketmek her insan için zararlıdır fakat yine de tüketiyoruz. Hamileyken fastfood tüketimine dikkat etmek önemlidir. Hamileyken süt içmekte çok önemlidir bebeğin zihinsel gelişimi yanında kemik gelişimi de desteklenmelidir. Hamileyken günlük 1 veya 2 bardak süt tüketmek bebeğinizin kemik gelişimine destek olacaktır. Fakat her şeyin fazlasının zarar olduğunu biliyorsunuz. Aynı şekilde süt tüketiminde de fazlaya kaçmak doğru değildir.

Hamileler Nasıl Beslenmelidir
Hamileler Nasıl Beslenmelidir

Doğuma Doğru Nasıl Beslenilmeli

Doğuma az bir zaman kala sütünüzü artıracak besinleri tüketmeniz doğru olacaktır. Emzirmeden sonra annelerde vitamin ve minerallerde hızlı tükenmeler ortaya çıkar öncesinde vücudumuzu buna hazırlamak çok önemlidir. Doğum zamanı geldiğinde ise sezaryen doğum yapacaksanız yeme veya içme belli bir süreliğine kesilmelidir. Fakat bunu doktorunuzun söylediği şekilde yapmanız gerekmektedir.

Eğer normal doğum yapacaksanız yemenin veya yememenin uzmanlar tarafından doğuma etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Fakat normal doğum yaparken su kaybı terden dolayı fazla olacaktır bu nedenle su alımını artırmakta fayda vardır. Doğumdan sonra ise ani enerji veren yiyecekler yenine tahılla beslenmek daha doğru olacaktır. Doğum yaptıktan sonra yiyeceğiniz her şeyin sütünüzde de bulunacağını düşünerek yerseniz hem siz hem bebeğiniz rahat edecektir. Gaz yapan yiyeceklerden kaçınırsanız bebeğinizdeki gaz oluşumunu da önlemiş olursunuz.

Hamileler nasıl beslenmelidir konumuzun sonuna geldik. Bu tarz konuları merak ediyorsanız sitemizi sık sık ziyaret edebilirsiniz.

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir