Kanser Çeşitleri Nelerdir?

Kanser Çeşitleri Nelerdir?

Kanser Çeşitleri Nelerdir?

Milyarlarca hücreden meydana gelen insan vücudu her geçen saniye de düzenli olarak yeni hücreler üretmektedir. Kanser çeşitleri de oldukça fazla sayıdadır. Hücre üretim mekanizmasının kontrolden çıkarak istem dışı yapılmasına kanser denir. İnsan vücudu ölen veya zarar gören hücreleri saf dışı bırakarak bunların yerine bölünme ile yeni hücreler üretmektedir. Vücut ihtiyacına göre ürettiği hücreleri ihtiyaç duyulan organlara entegre etmektedir.

Düzenli olarak üretilen hücreler düzenini yitirdiği zaman gereğinden fazla veya gereğinden az olarak üretmektedir. Bu düzenin bozulması ile saf dışı kalan hücreler insan vücuduna olumsuz etki yaparak kanserli hücreler haline geliyor. İnsan vücudunun her organında kanser hücreleri kolayca yayılım gösterebilir. Genellikle kanser çeşitleri vücut arızasında oluşumlarına göre isimlendirilirler.

  • Akciğer kanseri
  • Karaciğer kanseri
  • Kolon kanseri (kalın bağırsak)
  • Prostat kanseri
  • Yumurtalık kanseri
  • Meme kanseri
  • Kan kanseri (lösemi)
  • Gırtlak kanseri (larinks)

Bunlar gibi yaklaşık 100 çeşit kanser tür bulunmaktadır. Vücut arızasına göre adlandırılan kanser türlerinin oluşum süreçleri birbirine benzer. Kanser dokusu ile organ dokusu uyuşan kanser türlerinde kanserli hücreler normalden 2 kat hızla ilerleyebiliyorlar. Her kanser çeşidine ve her kanser safhasına aynı koşullar ile müdahale edilmemektedir. Her bir kanser türü ne ayrı ayrı tedavi metotları ile müdahale ediliyor.

Kanser Çeşitleri
Kanser Çeşitleri

Kanser Genetik Mi?

Genellikle ailelerden gelen genlerin çakışması sonucunda ilerleyen yaşlarda kanser görüldüğü uzman profesörler tarafından dile getirilmiştir. Yalnızca genetik etmenleri göz önünde bulundurmak doğru değildir.

Çevresel birçok etmenden yapay beslenmeye kadar kanseri tetikleyen birçok unsur bulunmaktadır. Günümüzde gelişme gösteren sigara, alkol bunun yanında hazır yemek anlayışı genetik kodlarında kanser bulunan bulunmayan herkesi tehdit etmektedir.

Dünya sağlık örgütünün yaptığı araştırmalar sonucunda, ortaya çıkan veriler dünya genelinde korkuya yol açmıştır. Her yıl 13 milyon sağlıklı kişinin kanser olduğu belgelerle kanıtlanmıştır. Ülkemizde ise her yıl ortalama 159.000 civarında yeni kanser vakası görülüyor.

Kanserden Korunma Yolları

Dünya üzerinde en fazla görülen kanser türleri kalın bağırsak ve akciğer kanseridir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu kanser türlerinin oluşum süreci hareketsiz yaşam sonucunda ortaya çıkıyor. Masa başı çalışma düzenini benimseyen dünyada fiziksel aktivite yetersizliği ve bunun yanında getirdiği tembellik bu iki kanser türünü ortaya koymuştur. Uzmanların yaptığı değerlendirmeler sonucunda düzenli spor ve hareketli yaşamın kanserin gelişimini engellediği tespit edildi.

Sağlık konusunda çok daha fazla bilgi edinmek için sitemizi sık sık ziyaret edebilirsiniz.

14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir