Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Tükenmişlik sendromu kişinin normal şartlarda bulunduğu arkadaş, iş ve aile ortamından mutlu olmasını engelleyen ve tatmin duygusunu körelten bir stres çeşididir. Günlük ve profesyonel hayatımızda yaşadığımız stres ve zorluklarla başa çıkamayacak duruma gelir ve yükünü kaldıramayız, eğer bu gibi durumlarda psikolojik olarak da güçsüz isek bu gibi olaylardan fazla etkilenip tükenmişlik sendromuna girebiliriz. Sürekli stresli bir duruma maruz kalmak da bu sendromu tetikleyici bir unsurdur. Tükenmişlik sendromu tıp literatüründe bir hastalık değildir. Bu nedenle sendrom olarak adlandırılır. Tükenmişlik sendromu yaşayan kişiler normal olan yorgunluk, sorumluluk ve problemlerle başa çıkma yeteneğini yitirir. Tükenmişlik sendromundaki kişiler genellikle kendilerini yetersiz ve amaçsız hissederler bu da onları çevrelerindeki insanlara karşı amaçsızmış gibi hissetmelerine neden olur. Bu sendromdan kişinin kendi kendine kurtulması oldukça zordur. Bu gibi psikolojik durumları kişinin çevresi fark etmeli ve destek vererek kişiyi durumdan kurtarmalıdır. Tükenmişlik sendromunun ilerlemesi durumunda depresyon gibi daha büyük sorunlar ortaya çıkacağı gibi, kalp hastalığı, tansiyon ve diyabet de ortaya çıkabilir. Bu durum fark edildiğinde psikolojik bir danışmana durum hakkında danışılmalı ve tanı konmalıdır.

Belirtileri Nelerdir?

Tükenmişlik sendromu yaşayan kişiler genellikle çevrelerinden fark edilen ilk belirtinin devamlı yorgun, bitkin olma durumu olduğunu söyler. Bu bitkinlik beraberinde duygusal olarak yoğunluğu getirir. Kişi devamlı mutsuz ve hüzünlü hisseder. Bu da kişinin hem duygusal hem de fiziksel olarak tükendiğini gösterir. Fiziksel olarak tükenmişliğin belirtilerinden birkaçı ise baş ağrısı, iştah azalması ve uyku düzensizliğidir.

Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik sendromuna yakalanan kişiler bulundukları durumdan ve konumdan kaçmayı planlar. Bu planlar ani ve uçuk tatil planları olabilir. İlerlemiş olan tükenmişlik sendromları yaşayan kişiler alkol, uyuşturucu gibi şeylere yönelebilir. Kendini uyuşturarak yaşadığı durumdan kurtulma eğilimi denilebilir. Tükenmişlik sendromundaki kişiler çevrelerindeki bireylere çabuk sinirlenir ve davranışlarından rahatsız olur. Günlük hayattaki koşuşturmalarla bile baş edemeyecek duruma gelebilirler. Diğer psikolojik rahatsızlıklar gibi tükenmişlik sendromu da kişiyi o kadar etkiler ki tüm vücudu bundan etkilenir ve bağışıklık sistemi zayıflar. Tükenmişlik sendromu kişide anksiyeteye de neden olur.

16 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir