Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tuvalet eğitimi öncesi özellikle 2 yaşını geçmiş çocuklar genellikle artık kendi öz benliğini daha çok fark ederek, kendisinin daha çok farkına varır. Hızlı bir gelişim sürecine giren çocuklar artık kendi başına yemek yemek, kendi kıyafetlerini seçmek, isteklerini daha net şekilde ifade edebilmek gibi temel eylemlerden daha çok zevk almaya başlarlar. Bu yaşına kadar altı bezlenen çocukların tuvalet ile tanışması da bu yaş grubundayken gerçekleşir.

Farklı bir deneyim olarak görülen tuvalet eğimi çocuğun fiziksel gelişiminden daha çok psikolojik gelişimini tamamlamış olması ile alakalıdır. Çocukların 18. Ayından itibaren başlayan eğitimleri kişiye ve çocuğun gelişimine göre farklılık gösterebilir. Bir çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğunu size belli eden davranışlar sergilenir. Çocuğun dik bir şekilde kendi başına oturuyor olması kaslarının tuvalet eğitimine hazır olduğunun ilk belirtisidir. Artık anne ya da babasından yardım almadan pantolonunu giyip çıkarması da eğitimi almaya hazır olduğunun bir belirtisidir.

Tuvalet Eğitimi
Tuvalet Eğitimi

Bebek bezinden rahatsızlık duymaya başlayan çocuk artık tuvaletini yaptığı zaman daha çok huysuzlanmaya başlar. Ayrıca tuvalet yapma aralıkları daha düzenli hale gelmeye başlar ve yeme öğünleri düzenli olduğu takdirde tuvalete çıkma zamanları da aynı orantıda düzenli olmaya başlayacaktır.

Tuvalet Eğitimi Hazırlığı

Eğitime başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli şey bebeğinizin tuvalet eğitimi almaya hazır olup olmamasıdır. İlk etapta yapılması gereken çocuğu tuvalet ve tuvaleti anlatan terimler ile tanışarak bu düşünceyi benimsemesini sağlamaktır. Bu sayede çocuğunuzun aklında tuvalet ile ilgili bir fikir oluşmasını ve bu duruma yabancı kalmamasını sağlamış olacaksınız. Bebek çiş, kaka, tuvalet, bez gibi terimleri zihnine yerleştirerek artık kendi beyninde bu işe hazır olacaktır.

Bebeğin altını açarken bu işlemi tuvalet içerisinde gerçekleştirmek aslında tuvalet işlerinin burada yapılması gerektiğini ona anlatmanız konusunda yardımcı olacaktır. Ardından tuvalete ona ait bir lazımlık yerleştirerek bunu nasıl kullanması gerektiğini öğreterek onun bu hareketi benimsemesini sağlayabilirsiniz. Ardından ona öğretmeniz gereken tuvaletinin geldiğini nasıl anlayacağını ve bunu size nasıl ifade edebileceğini öğretmek olacaktır.

Bilgi almak istediğiniz daha geniş konular için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

19 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir