Üç Yaş Sendromu Nedir?

Üç Yaş Sendromu Nedir?

Üç Yaş Sendromu Nedir?

Çocuklarımızın en zor dönemlerinden birisi olan üç yaş sendromu, çocuğun kendi bağımsızlığını ve özgürlüğünü kanıtlama çabasına girdiği dönemdir. Çocuk kendi benliğine ait kararları vererek her ortamda ve her olayda kendini kanıtlayarak onun var olduğunu kabullendirmek, kendini kanıtlamak ister. Kendini daha özgür hissetmeye başladığı 3 yaş dönemi, arkadaş çevresinin de genişleyerek özgüveninin daha fazla artmasını sağlar. Çocuğun bu dönemler de elde etmesi gereken özgüven, kendine ait bir karakteri olduğuna dair düşünce ve hissiyatının oluşmaması çocuğun üç yaş sendromuna girmesini sağlar. 3 yaş sendromu geçiren bir çocuk normalden daha inatçı, daha öfkeli ve daha huysuz olabilir.

Üç yaş sendromunda ki çocuk aile bireylerinin söylediği davranışların ya da görevlerinin tam aksini yaparak problemler çıkarabilir. Çocuğun bu hareketleri yapmasında ki sebep sadece çevresine,  ailesine ve diğer insanlara kendisini ispatlamak ve bağımsız bir çocuk olduğunu kanıtlamak istemesidir. 3 yaşından sonra çocuklar artık kendilerinin, karakterlerinin ve birçok anlamda gelişmeye başlarlar ve artık etrafında ki insanlara ‘’ben’’ düşüncesini kabul ettirmeye çalışırlar.

Üç Yaş Sendromu Nedir?
Üç Yaş Sendromu Nedir?

Çocuklar artık bu yaştan sonra kendi zevklerini, hobilerini, görev ve sorumluluklarını benimsemeye başlarlar, yaptıkları, başardıkları her şeyden büyük zevk alarak, kendileriyle gurur duymaya başlarlar. Bu nedenle bu yaş grubunda ki çocuklar kendi kıyafetlerini, kendi yemeklerini seçmek ve kendi başlarına giyinip, yemek isterler.

Üç Yaş Sendromunda Ağlama Nöbetleri

Kendi bağımsızlığını ilan etmek isteyen 3 yaşında ki çocuk, kendi kararlarını vererek, kendi ihtiyaçlarını kendi başına gidermek ister. Ben kavramını fark eden çocuk isteklerini yerine getirme konusunda normalden daha hevesli olur. Ebeveynlerinden beklentisi de onun isteklerinin gerçekleşmesi yönündedir.

Çocuğun isteklerinin gerçekleşmemesi halinde ebeveynlerle arasında çıkan anlaşmazlık sonucunda çocuk ağlayarak, sinir krizleri geçirebilir. Verdiği tepki kendisine yapılan haksızlığa karşı aldığı savunma yönteminden kaynaklıdır. İsteklerinin gerçekleşmemesi durumunda ağlama nöbetleri artarak şiddetlenebilir. Ebeveynlerin yapması gereken çocuğun sakinleşmesi için ona fırsat vermek, ağlama nöbetleri hafiflediği esnada onunla iletişime geçmeye çalışmak olmalıdır. Çocuk sakinleştikten sonra ona neden bu davranışı yapmaması gerektiği düzgün ve anlayışlı şekilde dile getirilmelidir.

Bu ve benzeri konular hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 

16 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir