Yeni Yılda Olacak Teknolojik Gelişmeler

Yeni Yılda Olacak Teknolojik Gelişmeler

Yeni Yılda Olacak Teknolojik Gelişmeler

2019 yılının son aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde pandemi olarak ilan edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) birçok alanda olduğu gibi teknolojiyi de etkiledi.

Özellikle birçok markanın iş gücü nedeniyle üretim miktarını azalttığı uzun bir sürecin ardından tam anlamıyla olmasa da hayatın normale dönüş çabaları sürüyor. Tüm bunların yanında artık insan hayatının bütününe yakın bir kısmında yer alan teknolojide de birçok gelişme rötarlı olarak bile olsa yaşanmaya devam ediyor.

2021 Yılında Beklenen Teknolojik Gelişmeler

5G Teknolojisi

Yeni yılda 5G teknolojinin ön plana çıkacağı ve tüm dünyada kullanılmaya başlanacağı düşünülüyor. Halen birçok insan için bazı belirsizliklerin olduğu bu yeni teknoloji günlük hayatımızda yer alan hemen her sektörü etkileyeceğe benziyor. Bunun için 2021 yılının insan hayatına katacağı en temel gelişmelerden birinin 5G olacağı düşünülüyor.

Katlanabilir Telefon

2008 yılından bu yana sürekli değişen ve gelişen akıllı telefonlarda yeni bir döneme girdi. Katlanabilir telefon teknolojisi bazı firmalar tarafından hayata geçirilmiş olsa da ilerleyen dönem içerisinde yani yeni yılda çok sayıda markanın bu aşamada bir adım atacağı düşünülüyor.

Yeni Yılda Olacak Teknolojik Gelişmeler

Otomobil Akıllı Asistan

Akıllı asistan teknolojisi Google asistan ve Siri ile karşımıza çıktı. Sesli komutla çalışan bu teknoloji 2021 yılı içerisinde daha da fazla artacak. Hatta çoğu otomobil markasının yeni yılda üreteceği modellerde akıllı asistanın olma ihtimalinin yüksek olduğu konuşuluyor.

Uzaktan Çalışma Sistemi

Dünyayı etkileyen salgın süreci çok sayıda işletmenin Home Office sistemine geçmesine neden oldu. Bu şekilde de istenilen verimi alabilen firmaların yeni yılda da en azından pandemi sona erene kadar mevcut uygulamaya devam edebileceği konuşuluyor.

Bu durum beraberinde teknolojinin gerekliliklerini de artıyor. Çok sayıda firma bu konuda online toplantı sistemlerini kullanıyor. Yeni yılda bu tarz platformlarının sayısının güvenlik nedeniyle daha da fazla artacağı düşünülüyor.

İnteraktif Dizi ve Filmler

Netflix platformunda yayınlanan Black Mirror: Bandersnatch filmi ile birlikte interaktif dizi ve filmlere olan ilgi de arttı. Bu nedenle 2021 yılında birçok dizi ve film platformunun interaktif içeriklere geçerek buna göre üretim yapacakları düşünülüyor.

17 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir